Sensacyjne znalezisko archeologiczne w Legionowie


Pod koniec listopada w Muzeum Historycznym w Legionowie doszło do niezwykłego wydarzenia, kiedy to anonimowo przekazano cenną archeologiczną wieść. Odkrycie objęło wyjątkowy, brązowy czekan, który stanowi rzadko spotykany zabytek na terenie Polski. Czekan ten, bogato zdobiony, jest uważany za symbol prestiżu i wysokiego statusu społecznego jego pierwotnego właściciela. Obecnie zabytek ten będzie poddany niezbędnym pracom konserwatorskim przed umieszczeniem go na wystawie stałej.

Odnaleziony czekan, będący brązowym artefaktem, został znalaziony w dolinie rzeki Długiej na warszawskiej Białołęce, we wsi Kąty Grodziskie. Zauważono, że przedmioty takie jak ten czekan, z bogatą ornamentyką, wskazują na wysoką pozycję społeczną ich użytkowników. Charakterystyczna ornamentyka, w tym ryte trójkąty oraz spirale, świadczy o kunszcie rzemieślniczym, a jednocześnie nawiązuje do praktyk ceremonialnych i prestiżowych w dawnych czasach.

Co ciekawe, podobne czekany dotychczas zidentyfikowane były głównie wzdłuż Odry, a na terenach centralnej Polski nie odkryto jeszcze takich artefaktów. Wykonanie takich przedmiotów najprawdopodobniej miało miejsce w warsztatach z Kotliny Panońskiej w epoce brązu, datowanej na lata 1700-1300 p.n.e. Zanim czekan trafi do gabloty w muzeum, konieczne będą działania mające na celu zatrzymanie procesów korozji oraz dalsze badania, które mogłyby ujawnić dokładniejsze informacje na temat miejsca jego pochodzenia.

Źródło: Urząd Miasta Legionowo


Oceń: Sensacyjne znalezisko archeologiczne w Legionowie

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:11


Zobacz Także