Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Legionowie


Kościół świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Legionowie to nie tylko przykładowa budowla sakralna, ale również istotny element lokalnej społeczności. Jest to rzymskokatolicki cywilno-wojskowy kościół parafialny, który należy do parafii pod tym samym wezwaniem. Kościół ten funkcjonuje w ramach dekanatu legionowskiego, który z kolei przynależy do diecezji warszawsko-praskiej.

Nie sposób pominąć faktu, że wspomniana parafia jest jednocześnie podporządkowana Wikariuszowi Biskupiemu ds. Koordynacji Pracy Dziekanów Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, co podkreśla jej unikalny charakter i związki z instytucjami wojskowymi w Polsce.

Historia

Kościół, o którym mowa, został zbudowany na terenach wcześniejszej świątyni, która powstała w latach 1945–1947 z inicjatywy biskupa starokatolickiego Władysława Farona, zamieszkałego w Legionowie. Miejsce to przyjęło kościół starokatolicki, który niestety nie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród wiernych. 10 listopada 1947 roku, Gminna Rada Narodowa w Legionowie podjęła uchwałę nr 124, w której zdecydowano, że „Gminna Rada Narodowa po wysłuchaniu referatu kapelana 1-ej Dywizji Warszawskiej gar. Legionowo, oraz po wyczerpującej dyskusji zważywszy że: kościół starokatolicki w Legionowie od kilku miesięcy jest nieczynny, znajduje się bez żadnej opieki i w wielkim zaniedbaniu”. W uchwale wskazano, że od momentu powstania tej świątyni nie zjednał on sobie dość licznych wiernych.

W wyniku tej sytuacji zdecydowano o przekazaniu świątyni pod zarząd Wojska Polskiego, co miało miejsce po jednogłośnej uchwale, aby przejść w administrację Generalnego Dziekana wyznania rzymskokatolickiego dla garnizonu legionowskiego. Proces ten koordynował ks. Jan Mrugacz, kapelan 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty, który pełnił funkcję rektora tego kościoła aż do przejścia na emeryturę w 1983 roku. Po tym, jak obiekt przeszedł pod opiekę rzymskich katolików, uzyskał on status kościoła garnizonowego i stał się częścią Generalnego Dziekanatu Wojska Polskiego. Poświęcenia świątyni dokonał 23 listopada 1947 roku generalny dziekan WP ks. płk Stanisław Warchałowski.

15 marca 1975 roku kardynał Stefan Wyszyński udzielił zgody cywilnym katolikom na korzystanie z duszpasterstwa w tym garnizonowym kościele. Z dniem 9 kwietnia 1983 roku erygowano samodzielny ośrodek duszpasterski, co dało początek nowym inicjatywom duszpasterskim. W kolejnym roku rozpoczęły się przygotowania oraz budowa nowego kościoła. Kamień węgielny, pochodzący z fundamentów klasztoru na Jasnej Górze, został uroczyście poświęcony przez kardynała Józefa Glempa w październiku 1984 roku. Budowa nowej świątyni została zakończona w 1987 roku.

Kościół zdobi charakterystyczny witraż, a na samym środku jego wnętrza widnieje napis Bóg, Honor, Ojczyzna. Na elewacji budowli umieszczono tablicę, która upamiętnia 48 mieszkańców Legionowa, którzy zostali rozstrzelani przez hitlerowców.

Przypisy

  1. a b c Legionowo. Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświetszej Maryi Panny. diecezja.waw.pl. [dostęp 24.07.2022 r.]
  2. Historia kościoła Parafii św. Józefa Oblubieńca w Legionowie. Gazeta Powiatowa. [dostęp 27.06.2022 r.]
  3. a b c Jacek Szczepański: Garnizonowy. miejscowa.pl, 13.12.2012 r. [dostęp 24.07.2022 r.]

Oceń: Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Legionowie

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:19